Mentalizacija
Mentalizacija arba mentalizavimas - tai mūsų bendražmogiškas gebėjimas bandyti numatyti, suprasti, kas slypi už mūsų pačių ir kitų žmonių elgesio. Tai smalsumas siekiant paaiškinti, kaip kylančios emocijos, jausmai, mintys, poreikiai, motyvai paveikia mūsų elgesį.
Ji gali būti apibrėžiama, kaip savo ir kitų vidinių būsenų tokių kaip emocijos, mintys, įsitikinimai, poreikiai, motyvai, ir jų ryšio su elgesiu supratimas (tokį apibrėžimą dažnai rasite mentalizacijos teorijos pradininko P. Fonagy darbuose).
Dar kitaip mentalizacija galime paaiškinti kaip:
•Kaip mes suprantame save, kitą ir kas vyksta santykyje tarp mūsų
•Kodėl mes/kiti pasielgiame taip, kaip pasielgiame? Kas yra už matomo elgesio?
•Galėjimas pamatyti save iš šalies, o kitus iš vidaus
•Supratimas savęs ir kito ir jausmais, ir protu
•Jaučiu ir mąstau vienu metu apie save, kitus ir kas vyksta tarp žmonių
•Empatija kitam ir sau
Toliau rasite ir kasdienių, ir mokslinių mentalizacijos temos paaiškinimų, tyrimų, prie kurių dirbau, rezultatų.

Kaip vystosi mentalizacija?
Mentalizacija yra tarpasmeninės prigimties, pirmiausia besivystanti prieraišumo santykiuose.
•Gimstame su potencialu, bet ne su pačiu sugebėjimu
•Tam, kad vaikas galėtų mokytis mentalizuoti, pats turi turėti mentalizacijos patyrimą santykyje su kitu žmogumi.
Mentalizacijos raidos veiksnius analizavome straipsnyje "Mentalizacijos raidos veiksnių vaikystėje ir paauglystėje apžvalga" - skaityti čia.
Tyrimo rezultatus, kuriame nagrinėjome mamų mentalizacijos ir vaikų prieraišumo ryšio vidurinėje vaikystėje ryšį publikavome straipsnyje "Maternal Reflective Functioning and Attachment Security in Girls and Boys: A Closer Look into the Middle Childhood" - jį galite rasti čia.
Mentalizacijos raidai ir sutrikimams paauglystėje daug dėmesio skyrėme apžvalginiame straipsnyje - skaitykite čia.

Mentalizacijos sutrikimai ir psichikos sveikatos sunkumai
-
Pakankamai sklandi mentalizacija yra siejama su gera psichikos sveikata. Ilgalaikiai ar laikini mentalizacijos sutrikdymai, netikslumai – siejama su skirtinga psichopatologija.
-
Kasdienybėje kiekvienas iš mūsų susiduriame su momentais, kai mūsų galimybės suprasti savo ir kitų emocijas, mintis, poreikius, elgesį suprastėja. Tai yra visiškai natūralu.
-
Tačiau dažnas mentalizacijos praradimas, tendencingumas, sunkumai grįžti į mentalizaciją ar žemi mentalizacijos gebėjimai yra siejami su skirtingais vaikų ir suaugusių psichologiniais sunkumais.
-
Savo disertacijoje analizavau mentalizacijos ir elgesio bei emocinių sunkumų sąsajas ankstyvoje paauglystėje. Joje rasite ir daug apie mentalizaciją, prieraišumą, nepalankias vaikystės patirtis. Kviečiu skaityti čia.
-
Mūsų su kolegomis straipsniai apie mentalizacijos vaidmenį funkcionavimo sunkumuose:
Daugiau mano su bendraautoriais publikuotų mokslinių straipsnių galite skaityti čia.
Informacija apie mentalizacija grįstos tėvystės programos "Švyturys" tyrimo rezultatus galite rasti čia: www.svyturiotevyste.lt/moksliniai-tyrimai
Informacija apie mentalizaciją, mentalizacijos prieigą praktiniame darbe, mentalizaciją kasdienybėje šiame puslapyje dar plėsis.
Tekstai Linos Gervinskaitės-Paulaitienės